ВИДИ ШПАКЛІВОК. ЯКУ ШПАКЛІВКУ ОБРАТИ?

ВИДИ ШПАКЛІВОК. ЯКУ ШПАКЛІВКУ ОБРАТИ?


Яку шпаклівку обрати? Раніше таких питань просто не виникало. Як яку? Звичайно ту, що є в наявності! Але тепер в асортименті фірм-виробників ремонтних матеріалів появилася добра дюжина шпаклівок, які володіють абсолютно різними властивостями. Як же розібратися в цьому різноманітті?

ПЕРЕДІСТОРІЯ

Шпаклівки почали широко застосовуватися в кінці 50-х років. До тих пір для згладжування вм’ятин і вирівнювання поверхонь використовували легкоплавкі припої. Спочатку деталь рихтували за допомогою молотка і підкладного штампу (пам’ятайте, що раніше кузовні панелі були набагато товстішими), пошкодження заливали доведеним паяльною лампою до тягучого стану припоєм, а вже потім спеціальними напильниками формували остаточний вигляд. Процес цей кропіткий, низькотехнологічний і тривалий, що абсолютно не в дусі нашого часу. Крім того, робота з відкритим полум’ям і розплавленим припоєм в майстерні, повної олов’яної пилу, небезпечна для здоров’я працівників. І якщо в 50-ті роки на це не звертали особливої ​​уваги, то в наш час вимоги до техніки безпеки і охорони праці посилилися. Не дивно, що пастоподібний продукт, який можна швидко і легко перемішувати, наносити і формувати без нагрівання і спеціального обладнання, дуже скоро набув популярності.

ЩО ТАКЕ ШПАКЛІВКА?

Шпаклівка – це продукт пастоподібної або рідкої консистенції, який застосовується для усунення невеликих дефектів поверхні перед її фарбуванням.

Будь-яка шпаклівка складається з суміші наповнювачів з пігментами (перші відповідають за міцність, легкість в обробці, ступінь осідання, еластичність, другі – за колір) в сполучній речовині (відповідає за адгезію до поверхні, швидкість полімеризації, ступінь осідання, міцність і еластичність) з різними добавками (пластифікаторами, стабілізаторами та ін.).

У наш час широке розповсюдження при ремонті автомобільних кузовів отримали (виходячи з хімічної основи сполучної речовини) поліефірні шпаклівки (ПЕ). У порівнянні зі шпаклівками на акриловій та нітрооснові, поліефірні найменшої вдатні до осідання (при відносно великій товщині шару, що наноситься) і володіють максимальною швидкістю полімеризації. Втім, багато фахівців навіть не здогадуються про існування інших шпаклівок – настільки велика сьогодні популярність поліефірних шпаклювальних мас.

ВИДИ ПОЛІЕФІРНИХ ШПАКЛІВОК

Як процес, вирівнювання поверхні складається з двох стадій: наповнення та формування. Спочатку виконується попереднє вирівнювання, заповнення глибоких нерівностей, після чого виконується остаточне формування поверхні.

За цим принципом все шпаклівки діляться на дві великі групи:

  • Наповнюючі
  • Фінішні

Наповнюючі шпаклівки швидко заповнюють глибокі нерівності. Однак, найчастіше такі шпаклівки мають грубозернисту структуру і утворити гладку, непористу поверхню вони не здатні (наприклад скловолоконна шпаклівка), тому потребують подальшого нанесення фінішних шпаклівок.

Фінішні шпаклівки – це дрібнозернисті матеріали. Вони еластичні, прекрасно наносяться і легко шліфуються. З одного боку, застосовуються як оздоблювальні після крупнозернистих шпаклівок, з іншого – як самостійна одиниця для усунення дрібних дефектів.

Є й універсальні шпаклівки, що володіють властивостями і наповнюючих і фінішних шпаклівок одночасно. Для нанесення на метал і на пластик також застосовуються різні матеріали. За способом нанесення шпаклівки бувають високов’язкі, що наносяться шпателем, і рідкі – «під пістолет» (також під щітку-пензлик). Щоб зрозуміти, яку шпаклівку для яких видів робіт краще обрати, познайомимося більш детально з властивостями основних різновидів шпаклювальних мас, які пропонують провідні виробники ремонтних матеріалів.

НАПОВНЮЮЧІ ШПАКЛІВКИ, ЗМІЦНЕНІ СКЛОВОЛОКНОМ (GLASS, FIBER, FIBRE)

Якщо необхідно відновити проржавілу або сильно деформовану деталь, то використовують шпаклівку, зміцнену скловолокном. Добавки коротко рубаного скловолокна забезпечують цій шпаклівці високі характеристики міцності і армуючі характеристики, а також високу наповнювальну здатність – таку шпаклівку можна наносити товстими шарами, швидко замасковуючи навіть дуже глибокі нерівності. Цю ж шпаклівку застосовують у випадках латання різних наскрізних пошкоджень деталі, місць розриву металу. Скляні волокна тут грають роль своєрідних місточків, які унеможливлюють провалювання матеріалу над порожніми місцями.

Ця шпаклівка хоч і міцна, але використовувати її на великих поверхнях, наприклад, центральна частина даху, все ж не варто, оскільки вона нееластична і при вібрації може давати тріщини. Ідеальні місця – пороги, стійки, арки та інші «силові» елементи кузова автомобіля.

НАПОВНЮЮЧІ ШПАКЛІВКИ, ЗМІЦНЕНІ АЛЮМІНІЄМ (ALU, ALUMINIUM)

Якщо ж необхідно виправляти дефекти на поверхнях, схильних до температурних впливів і вібрації (дах, капот, моторний відсік), то рекомендується використовувати металізовану шпаклівку. Завдяки наповнювача з алюмінієвої пудри ця шпаклівка має близький до показника металу коефіцієнт температурного розширення, що дозволяє їй багаторазово витримувати цикли нагрівання-охолодження без тріщин і відшарування.

Незважаючи на статус «наповнювача», ця шпаклівка володіє дрібнозернистою структурою і може використовуватися і для усунення дрібних дефектів. При цьому вона ідеально виводиться «в ноль», без сколів на стиках, що характерно для середньо- і грубозернистих матеріалів. Також ця шпаклівка найменш схильна до осідання: алюміній просто нездатний наситити велику кількість розчинника (випаровування якого і спричиняє «провалювання»). З інших переваг можна відзначити більш тривалий час життя даної шпаклівки в порівнянні з іншими – до 8 хвилин (інші до 5 хвилин), що грає на руку при роботі з великими поверхнями.

ЛЕГКІ НАПОВНЮЮЧІ ШПАКЛІВКИ (LEICHT, LIGHT, ALLOYD)

Напевно багато хто стикався з ситуацією, коли підняття капота перетворюється на спортивну вправу з важкої атлетики. Якраз в таких випадках, коли обсяг робіт об’ємний, а збільшення ваги деталі не повинно бути помітним, рекомендується легка шпаклівка. Така шпаклівка легше звичайних на цілих 30-40%!

Така низька питома вага досягається через спеціальний наповнювач – найчастіше це мікроскопічні пустотілі скляні кульки. Крім низької ваги це забезпечує шпаклівці ще і легкість в обробці, так як процес шліфування зводиться не до «висмикування» наповнювача з смоли, а всього-лише до руйнування скляних кульок. Крім того, така шпаклівка не «кам’яніє», і буде однаково легко оброблятися і через 30 хвилин, і через 3 дні.

Все це робить легку шпаклівку ідеальним матеріалом при роботі на великих площах (панелі машин, автобусів, вагонів і т.д.), які потрібно швидко зашліфувати.

КЛАСИЧНІ НАПОВНЮЮЧІ ШПАКЛІВКИ

«Звичайні» наповнюючі шпаклівки можуть служити основним матеріалом для вирівнювання поверхонь. Вони володіють прекрасними наповнюючими властивостями і відмінно шліфуються, внаслідок чого ідеально підходять для суцільного шпаклювання площин і подальшого їх виведення за допомогою рубанка.

При усуненні дуже глибоких нерівностей така шпаклівка може накладатися на скловолокнисту без її попереднього шліфування (останню взагалі не рекомендується шліфувати, так як пил може потрапити в органи дихання). Найчастіше це середньозернисті матеріали, тому, для досягнення максимальної якості, поверхні повинні перекриватися фінішною дрібнозернистою шпаклівкою.

ФІНІШНІ ШПАКЛІВКИ (FEIN, FINISH)

Фінішні шпаклівки володіють кремовою консистенцією і дрібною структурою, завдяки чому легко наносяться і не залишають пор. Вони еластичні і відмінно шліфуються, служать як оздоблювальні після застосування крупнозернистих матеріалів (скловолоконна, легка шпаклівка), а також як самостійний матеріал для усунення дрібних дефектів на поверхні (подряпин, невеликих вм’ятин).

Фінішні шпаклівки мають білий колір, що полегшує контроль якості поверхні при використанні сухої проявки під час шліфування.

УНІВЕРСАЛЬНІ (MULTI, UNI, UNIVERSAL)

Назва говорить сама за себе. Універсальна шпаклівка – це багатофункціональний продукт з широкою сферою застосування. Такі шпаклівки, по-перше, мають відмінну адгезію до всіх типів поверхонь, що зустрічаються в кузовному ремонті, включаючи алюмінієві, оцинковані, сталеві, пластикові, склопластикові (звідси, власне, і пішла назва).

По-друге, можуть застосовуватися як для отримання відносно товстих шарів, так і тонких. Після полімеризації мають високу еластичність і чудово шліфуються.

РІДКІ (SPRAY)

Рідка шпаклівка може стати ефективним засобом усунення дефектів на поверхнях великої площі. Завдяки високому вмісту сухого залишку володіє хорошими наповнюючими властивостями і дозволяє швидко «залити» всі дрібні дефекти поверхні. Швидко висихає і гарантує абсолютну відсутність пористої поверхні. Легко шліфується.

Слід пам’ятати, що незважаючи на спосіб нанесення, ця шпаклівка все-таки залишається шпаклівкою і потребує перекриття грунтом-наповнювачем.

ДЛЯ ПЛАСТИКУ (FLEX, PLASTIC, BUMPER FIX)

Для усунення дефектів на пластикових поверхнях (бамперах, спойлерах, в місцях спайки і склеювання пластмасових елементів) застосовуються спеціальні шпаклівки для пластику. В основі – суміш смол з подрібненими частками гуми і пластмаси, що забезпечує таким шпаклівкам виняткову еластичність і адгезію до пластикових деталей.

З вищезазначеного напрошується висновок, що в шафі авторемонтника має бути як мінімум три види шпаклівок: одна наповнююча, одна фінішна  і одна для пластику.

СКЛАД ШПАКЛІВОК І ПРОБЛЕМА ОСІДАННЯ

Поліефірні шпаклівки складаються з смоли на основі модифікованих ненасичених поліефірів і наповнювача. Для надання шпаклівці робочої в’язкості суміш цих компонентів розчиняється стиролом. Таким чином всі споживчі властивості тієї чи іншої шпаклівки залежать від якості і властивостей смоли і наповнювача, а також від кількості розчинника.

Смола. Смола є основним компонентом, що визначає якість шпаклювальної маси. Вона відповідає за адгезію до ремонтованої поверхні, час висихання, міцність, легкість в обробці.

Найбільш якісними смолами вважаються продукти таких хімічних гігантів, як Bayer і BASF. Якщо в процесі виробництва шпаклівки використовувалася сировина від цих виробників – можете бути впевнені у високій якості цих шпаклювальних мас.

Наповнювачі. Першочергово це тверді інертні речовини певного розміру, які не розчиняються в загальній масі. З моменту створення поліефірних шпаклівок як наповнювач традиційно використовувалися тонко подрібнені порошки гірських порід: крейда, тальк, азбест (заборонений), каолініт, гіпс. Пізніше почали застосовувати воластоніт і бентоніт, а кілька років тому стали популярними кварцеві мікросфери і фенольні мікрокульки.

Розмір і властивості частинок наповнювача безпосередньо впливають на властивості і призначення шпаклювальних мас. Наприклад, алюмінієві частинки покращують теплопровідність матеріалу, добавки скловолокна надають шпаклівці армуючі властивості, а мікрогранули скла забезпечують невелику питому вагу.

Розчинник. Стирол, який входить до складу поліефірної смоли (дуже шкідливий для здоров’я людини) та бере участь в реакції полімеризації і при цьому частково випаровується, є одним з основних елементів, що впливає на одну з найважливіших характеристик шпаклівки – осідання (зменшення обсягу в процесі полімеризації).

Оптимальною кількістю розчинника в шпаклівці вважається 30% від її обсягу. Шпаклівки з великою кількістю розчинника дешевші, але більш схильні до осідання. Адже при висиханні шпаклівки розчинник з неї випаровується, зменшуючи тим самим її обсяг. І чим більше летючих фракцій з неї випарується, тим помітнішим буде дефект.

З цієї причини товщина шарів шпаклівки по можливості повинна бути мінімальною і визначатися величиною осідання матеріалу. Тобто, враховуючи, що якісні шпаклівки осідають приблизно на 2%, наносити шпаклівку потрібно шарами такої товщини, щоб зменшення обсягу на 2% від цієї величини не було помітно неозброєним оком.

На осідання матеріалу і проявлення зашпакльованої ділянки можуть вплинути й інші фактори, наприклад – спосіб обробки старого ЛФП перед шпаклюванням. Наприклад, якщо межа металу і старого покриття буде плавною, осідання в цьому місці складе всього 2 мікрона (2% від 100 мікрон). У разі різкого обриву осідання складе вже цілих 20 мікрон (2% від 1 мм).

obrabotka-granic

Спосіб нанесення також може вплинути на просідання шпаклівки. Наприклад, якщо при нанесенні шару зусилля, що прикладалося, буде недостатнім, то в глибоких місцях неминуче будуть залишатися порожнечі, куди шпаклівка провалиться пізніше.

usadka

Не менш важливою є і вторинне просідання, що виникає в результаті впливу розчинників з нанесених поверх шпаклівки матеріалів (рідкої шпаклівки, грунту-наповнювача). Це явище характерне для дешевих шпаклівок, неякісні смоли і наповнювачі яких дозволяють розчинникам «роз’їсти» верхній шар і проникнути вглиб шару шпаклівки. Потім, в процесі висихання, цей розчинник випаровується, що призводить до поступового «утрамбування» шпаклівки.

Погіршити цю проблему можуть і неякісні ґрунтувальні матеріали, з низьким вмістом сухого залишку і агресивними розчинниками в складі. Таким чином негативний ефект виходить подвійним: неякісний грунт роз’їдає шар шпаклівки і викликає її осідання, а низька наповнювальна здатність грунту не дозволяє потім знівелювати цей дефект шліфуванням.

Висновок тут може бути один: потрібно чітко дотримуватися технології і віддавати перевагу якісним перевіреним матеріалами. Є один простий спосіб це перевірити: виготовлена з якісної сировини шпаклівка не може бути дешевою.

РЕЗЮМЕ

  • для стандартного ремонту рекомендується використовувати наповнюючі шпаклівки, при цьому крупно-і середньозернисті матеріали повинні бути перекриті дрібнозернистою фінішною шпаклівкою.
  • шпаклівку зі скловолокном рекомендується застосовувати для заповнення максимально глибоких нерівностей, отворів, місць розриву металу, наскрізної корозії. Небажано наносити її на ті елементи кузова, які піддаються сильній вібрації (наприклад на дах). Ідеально – пороги, арки, стійки.
  • в місцях, які піддаються вібрації і перепаду температур (капоти, дах) рекомендується застосовувати шпаклівку, посилену алюмінієм.
  • в місцях з великим обсягом робіт, де збільшення ваги деталі не повинно бути помітним, рекомендується використовувати легкі шпаклівки.
  • рідка шпаклівка наноситься розпилювачем і використовується як фінішна шпаклівка на великих площах.
  • для ремонту пластикових деталей (бамперів, спойлерів) застосовується шпаклівка для пластику. Для усунення дрібних подряпин і сколів на пластикових елементах також можна використовувати дрібнозернисті фінішні шпаклівки.
  • для роботи на алюмінієвих і оцинкованих поверхнях рекомендуємо застосовувати універсальну шпаклівку, яка забезпечує високу адгезію. Інші шпаклівки можуть використовуватися на даних поверхнях тільки в тому випадку, якщо це зазначено в техдокументації або поверхня попередньо була покрита епоксидним грунтом.
oblasti-primeneniya
Онлайн курсы IT